Web Servislerimiz

KRİPTO HABER

ICO TÜRKİYE LİSTELEME

admin@kriptoparahaber.com

Etiketlenen üyelerin listesi

Öncelikle Mum Grafikleri Nedir ? sorusu ile başlayacak olur isek, aşağıdaki görsel aslında bunu size çok basit bir hatırlama sağlayacaktır. https://forum.kriptoparahaber.com/images/konu/mumanasayfa.png Hepimiz Kripto Para borsasını takip ediyor ve özellikle altcoinlerin takibi için, Borsa verilerinde bu tabloyu çok inceleme şansımız veya anlamaya çalışma şansımız olmuştur https://forum.kriptoparahaber.com/images/smilies/gulumseme.gif İşte bu gördüğümüz şey Mum Grafikleri oluyor. Mum çubuğu

Bu konu 3876 kez görüntülendi 12 yorum aldı ...
Kripto Para Borsalarındaki Mum Grafiklerini Okuma ve Anlama [EĞİTİM] 4.20 3876 Reviews

Konuyu değerlendir: Kripto Para Borsalarındaki Mum Grafiklerini Okuma ve Anlama [EĞİTİM]

5 üzerinden 4.20 | Toplam: 5 kişi oyladı ve 3876 kez incelendi.

deryanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Editör
    Konular
    65
    Beğenmiş
    7
    Beğenilmiş
    7
    @deryanur

Standart Kripto Para Borsalarındaki Mum Grafiklerini Okuma ve Anlama [EĞİTİM]

Öncelikle Mum Grafikleri Nedir ? sorusu ile başlayacak olur isek, aşağıdaki görsel aslında bunu size çok basit bir hatırlama sağlayacaktır.

Hepimiz Kripto Para borsasını takip ediyor ve özellikle altcoinlerin takibi için, Borsa verilerinde bu tabloyu çok inceleme şansımız veya anlamaya çalışma şansımız olmuştur İşte bu gördüğümüz şey Mum Grafikleri oluyor.

Mum çubuğu Grafikleri Japonlar tarafından geliştirilmiş önemli bir teknik analiz yöntemidir. Ufak bir teknik bilgi eklemek gerekir ise, Mum çubuğununtarihçesine, Japanyonada bir tüccar 18.yüzyılda pirinç fiyatlarını analiz etmek için mum çubukları grafiğini geliştirmiş ve bu metodu kullanarak muazzam bir servet elde etmiştir.

Özetle Kripto Para borsalarında gördüğümüz Mum çubuğu grafiği eskiye dayanan ve önemli bir analiz etme metod aracıdır. Ayrıca Mum çubuklarının grafikler arasında çeşitleri'de mevcuttur. Bu başlıkta buna girmeyerek olabildiğince konuyu kısa tutmaya çalışacağım ama önemli yerleride atlamamak gerekiyor.

Bu Mum Grafikleri Okuma ve Anlama aslında bir Eğitim tarzı olarak neden tercih ediliyor diğer grafiklere nazaran bunların üzerinde durucaz.Herşeyden önce bir grafiğe baktığımız zaman, orada bir çok veri var! Biz bu verilerden anlamlı bir bilgiye ulaşmak istiyor; diğer bilgi kirliliğinden uzaklaşmaya çalışıyoruz.Ayrıca fiyatlara baktığımız zaman bunu net bir şekilde görmek istiyoruz.İşte bu yüzden Mum grafiklerini tercih ediyoruz.

Bitcoin Mum grafiğinden ve Poloniex verileri ile sizlere adım adım anlamanız açısından örnekler vererek anlatıcam. Amaç buradaki mantığı çözmeniz, size %100 bu tarz yazıları okutarak uzman olmanızı sağlamak değil. Bu imkansız birşey zaten!

Aşağıdaki görsel üzerinde kısa bir inceleme yapalım, neresi nedir ne değildir ?

Görselde gördüklerini sırasıyla kısa özet geçersek;

1. Güncel Bitcoin BTC Kuru (fiyatı)
    2. Son 24 Saatlik zaman süresi içerisinde, En Düşük - En Yüksek BTC Kuru (fiyatı)
    3. Yeşil ile görünen mum grafiklerin her biri Açılış fiyatından yukarıya yükselmesine işaret eder.
    4. Kırmızı ile görünen mum grafiklerin her biri Açılış fiyatından aşağıya düşmesine işaret eder.
    5. En altdaki yer alan seçenekler ise, Mum Grafiğini nasıl izlemek istiyorsunuz detaylı işaretleme, Örnek; son 6 Saatlik işlem hareketlerinin 15 dakikalık süre farkıyla göstermek gibi.

Şimdi bir basit örnek verelim 1 tane Mum grafiğinden.

1. Buradaki seçim, İlk kısım Son 6 Saatlik hareketleri görmek istediğimi seçtim. Diğer yanındaki seçenek ile bunu 30 dakikalık zaman dilimi ile karşıma getirmesini istedim.
    2. Burada gördüğüm gibi, 30 dakikalık zaman aralıklarını
    3. Bu şablonu yakından inceleyeceğiz lakin, özet geçersek bir sütun 30 dakikalık zaman dilimini işaret ettiğini, ve bu zaman dilimi başlangıçı aşağıya doğru gidip 30 dakika sonrasında bitişi şekildeki gibi bitirdiğini görüyoruz.
    4. Aynı şekilde yeşil, üstte yazdığımın tam tersi, yukarı doğru yükselişi

Şimdi bir tane Mum grafiğini yakından inceleyip, noktayı koyalım. Bununla birlikte mantığı iyice anlayıp, bundan sonraki grafik okumalarınızı daha mantıklı anlaşılır şekilde yapabilirsiniz.

Konu admin tarafından (11.Şubat.2018 Saat 23:22 ) değiştirilmiştir.

BTC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Konular
    14
    Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    4
    @BTC

Standart Cvp: Kripto Para Borsalarındaki Mum Grafiklerini Okuma ve Anlama [EĞİTİM]

Bir Pirinç nelere sebebiyet vermiş Güzel bir içerik olmuş Helalinden +Rep

ela26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çaylak Üye
    Konular
    1
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    4
    @ela26

Standart Cvp: Kripto Para Borsalarındaki Mum Grafiklerini Okuma ve Anlama [EĞİTİM]

Bu grafiklerin kriptopara borsalarına özgün birşey olduğunu sanıyordum.biraz kafam karıştı ama yavaşca anlamaya çalışacağız artık

geforcebravo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Deneyimli Üye
    Konular
    6
    Beğenmiş
    19
    Beğenilmiş
    8
    @geforcebravo

Videolu bir anlatım olmasını tercih ederdim, Sayın Editör Gülümseme yinede emek verdiğiniz için teşekkürler. Bitcoin ve Kripto Para sektörü için Türkiye adına böyle türkçe paylaşımların olması sevindirici.

kriptopara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çaylak Üye
    Konular
    4
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    @kriptopara

Genel bir analiz yapmak mum grafiği ile kısmen tahmin etmek adına doğru olabilir, Özellikle altcoinler için. Lakin Bitcoin BTC için bunu söylemek kendi fikrimce çok zor. Hepimizin bildiği gibi Bitcoin ne olacağı belli olmuyor.

sinsal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çaylak Üye
    Konular
    7
    Beğenmiş
    29
    Beğenilmiş
    5
      Blog Yazıları
    1
    @sinsal

Şimdi bir tane Mum grafiğini yakından inceleyip, noktayı koyalım. Bununla birlikte mantığı iyice anlayıp, bundan sonraki grafik okumalarınızı daha mantıklı anlaşılır şekilde yapabilirsiniz.
    Şu kısımdaki görsele gelene kadar tam olarak sütunların ne işe yaradığını tam olarak anlamamıştım. Şimdi oturdu kafamda, Teşekkürler ve bendende nacizane +rep

YasinCakır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Deneyimli Üye
    Konular
    7
    Beğenmiş
    25
    Beğenilmiş
    13
    @YasinCakır

ne varsa bu uzak doğudaki insanlarda var. Kripto Para sektöründe yine iş başında adamlar.

HakanKF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Konular
    111
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    7
    @HakanKF

emeğine sağlık

deryanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Editör
    Konular
    65
    Beğenmiş
    7
    Beğenilmiş
    7
    @deryanur

Alıntı BTC Nickli Üyeden Alıntı
    Bir Pirinç nelere sebebiyet vermiş Gülümseme Güzel bir içerik olmuş Süper Helalinden +Rep
    çok sağol

Alıntı geforcebravo Nickli Üyeden Alıntı
    Videolu bir anlatım olmasını tercih ederdim, Sayın Editör Gülümseme yinede emek verdiğiniz için teşekkürler. Bitcoin ve Kripto Para sektörü için Türkiye adına böyle türkçe paylaşımların olması sevindirici.
    Videolu anlatımı mevcut, ama ortalama eğitim süresi 4,5 saat olduğu için onu eklemeye gerek duymadım.

Alıntı kriptopara Nickli Üyeden Alıntı
    Genel bir analiz yapmak mum grafiği ile kısmen tahmin etmek adına doğru olabilir, Özellikle altcoinler için. Lakin Bitcoin BTC için bunu söylemek kendi fikrimce çok zor. Hepimizin bildiği gibi Bitcoin ne olacağı belli olmuyor.
    Bitcoin için ne olacağını tahmin etmek zor olabilir, ne olduğunu görmek için kullanılabilir belki geçmişe dönük. Ordan çıkan sonuç işe zaten ilerisi için birşeyler görülübilir. Mum grafiklerinin mantığı zaten geçmişteki hareketleri göstererek tahmin yürütmeni sağlaması. Direk geleceğe dahil birşeyler göstermesi imkansız zaten

Alıntı HakanKF Nickli Üyeden Alıntı
    emeğine sağlık
    Teşekkürler

sinsal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çaylak Üye
    Konular
    7
    Beğenmiş
    29
    Beğenilmiş
    5
      Blog Yazıları
    1
    @sinsal

dünle bugünle arasında, grafiklerle aramda güzel bir bağ oluştu Gülümseme onları artık anlayabiliyorum

YasinCakır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Deneyimli Üye
    Konular
    7
    Beğenmiş
    25
    Beğenilmiş
    13
    @YasinCakır

Alıntı sinsal Nickli Üyeden Alıntı
    dünle bugünle arasında, grafiklerle aramda güzel bir bağ oluştu onları artık anlayabiliyorum

:D:D:D

Ephesus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çaylak Üye
    Konular
    0
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    @Ephesus

Teşekkürler Bilgilendirme için..

Sayko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye
    Konular
    36
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    6
    @Sayko

Standart Cevap: Kripto Para Borsalarındaki Mum Grafiklerini Okuma ve Anlama [EĞ

Konuyu çok basite indirgeyip sade bir anlatımla anlaşılır kılmıssın emeğine sağlık

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)